PIC16C73B-20I/SP
8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 192 RAM 22 I/O
product image
PIC16C73B-20I/SP Picture
SeekIC No. : 00360401 Detail
PIC16C73B-20I/SP: 8-bit Microcontrollers (MCU) 7KB 192 RAM 22 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C73B-20I/SP
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 7 KB Data RAM Size : 192 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 3.65 V to 5.5 V
Package / Case : SPDIP Mounting Style : Through Hole
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : Through Hole
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 7 KB
Core : PIC16
Package / Case : SPDIP
Data RAM Size : 192 B
Operating Supply Voltage : 3.65 V to 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C73B-20I/SP
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size192 x 8
Number of I /O22
Package / Case28-DIP (300 mil)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 5x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V