PIC16F720-I/SO
8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5 KB FLASH 128 B SRAM, 18 I/O
product image
PIC16F720-I/SO Picture
SeekIC No. : 00362068 Detail
PIC16F720-I/SO: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5 KB FLASH 128 B SRAM, 18 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F720-I/SO
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 3.5 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Package / Case : SOIC-20 Wide
Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Processor Series : PIC16
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Program Memory Size : 3.5 KB
Core : PIC16
Data RAM Size : 128 B
Maximum Clock Frequency : 16 MHz