PIC16F721-E/P
8-bit Microcontrollers (MCU) 7 KB FLASH 256 B SRAM, 18 I/O
product image
PIC16F721-E/P Picture
SeekIC No. : 00364854 Detail
PIC16F721-E/P: 8-bit Microcontrollers (MCU) 7 KB FLASH 256 B SRAM, 18 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F721-E/P
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 7 KB Data RAM Size : 256 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : PDIP-20
Description
Operating Temperature Range :
Mounting Style :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Data RAM Size : 256 B
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 7 KB
Core : PIC16
Package / Case : PDIP-20
Maximum Clock Frequency : 16 MHz