PIC16F877-20I/PT
8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
product image
PIC16F877-20I/PT Picture
SeekIC No. : 00361809 Detail
PIC16F877-20I/PT: 8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F877-20I/PT
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 14 KB Data RAM Size : 368 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-44 Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Package / Case : TQFP-44
Core : PIC16
Program Memory Size : 14 KB
Data RAM Size : 368 B
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16F877-20I/PT
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size14KB (8K x 14)
RAM Size368 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-TQFP
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16F
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V