PIC16F877-20/L
8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
product image
PIC16F877-20/L Picture
SeekIC No. : 00361223 Detail
PIC16F877-20/L: 8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F877-20/L
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 14 KB Data RAM Size : 368 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Package / Case : PLCC-44 Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Core : PIC16
Program Memory Size : 14 KB
Package / Case : PLCC-44
Data RAM Size : 368 B
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the PIC16F877-20/L are:(1)High performance RISC CPU; (2)Only 35 single word instructions to learn; (3)All single cycle instructions except for program branches which are two cycle; (4)Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle; (5)Up to 8K x 14 words of FLASH Program Memory, Up to 368 x 8 bytes of Data Memory (RAM),Up to 256 x 8 bytes of EEPROM Data Memory; (6)Pinout compatible to the PIC16C73B/74B/76/77; (7)Interrupt capability (up to 14 sources); (8)Eight level deep hardware stack; (9)Direct, indirect and relative addressing modes; (10)Power-on Reset (POR); (11)Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST) ; (12)Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation; (13)Programmable code protection; (14)Power saving SLEEP mode; (15)Selectable oscillator options; (16)Low power, high speed CMOS FLASH/EEPROM technology; (17)Fully static design; (18)In-Circuit Serial Programming? (ICSP) via two pins; (19)Single 5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16F877-20/L
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size14KB (8K x 14)
RAM Size368 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-PLCC
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16F
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V