PIC16LF1906-I/MV
8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB FL 512B RAM LCD nanoWatt XLP
product image
PIC16LF1906-I/MV Picture
SeekIC No. : 00360142 Detail
PIC16LF1906-I/MV: 8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB FL 512B RAM LCD nanoWatt XLP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16LF1906-I/MV
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 14 KB Data RAM Size : 512 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : UQFN EP Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Processor Series : PIC16
Data RAM Size : 512 B
Core : PIC16
Program Memory Size : 14 KB
Package / Case : UQFN EP
Maximum Clock Frequency : 16 MHz