PIC18F14K22-I/SO
8-bit Microcontrollers (MCU) 16KBFlash 512byteRAM 256bytesEEPROM
product image
PIC18F14K22-I/SO Picture
SeekIC No. : 00360948 Detail
PIC18F14K22-I/SO: 8-bit Microcontrollers (MCU) 16KBFlash 512byteRAM 256bytesEEPROM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC18F14K22-I/SO
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC18 Processor Series : PIC18
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 64 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 512 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : SOIC-20 Wide Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC18
Maximum Clock Frequency : 64 MHz
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V