PIC18F14K50-I/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB Flash 768 RAM15 I/O 10-B ADC USB 2.0
product image
PIC18F14K50-I/SS Picture
SeekIC No. : 00359752 Detail
PIC18F14K50-I/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB Flash 768 RAM15 I/O 10-B ADC USB 2.0
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC18F14K50-I/SS
Core : PIC18 Processor Series : PIC18
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 48 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 768 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : SSOP-20 Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 48 MHz
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Processor Series : PIC18
Core : PIC18
Program Memory Size : 16 KB
Data RAM Size : 768 B
Package / Case : SSOP-20
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC18F14K50-I/SS
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 16
RAM Size768 x 8
Number of I /O15
Package / Case20-SSOP
Speed48MHz
Controller SeriesPIC18F
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 11x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V