PIC18F24K20-I/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB Flash 768B RAM 25 I/O 8B
product image
PIC18F24K20-I/SS Picture
SeekIC No. : 00360782 Detail
PIC18F24K20-I/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB Flash 768B RAM 25 I/O 8B
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC18F24K20-I/SS
Core : PIC18 Processor Series : PIC18
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 64 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 768 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Package / Case : SSOP-28 Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC18
Maximum Clock Frequency : 64 MHz