PIC18F25K20T-I/SS
8-bit Microcontrollers (MCU) 32KB Flash 1536B RAM 25 I/O 8B
product image
PIC18F25K20T-I/SS Picture
SeekIC No. : 00369343 Detail
PIC18F25K20T-I/SS: 8-bit Microcontrollers (MCU) 32KB Flash 1536B RAM 25 I/O 8B
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC18F25K20T-I/SS
Core : PIC18 Processor Series : PIC18
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 64 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 1.5 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Package / Case : SSOP-28 Mounting Style : SMD/SMT
On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 3.6 V
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC18
Maximum Clock Frequency : 64 MHz
Core : PIC18
Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 1.5 KB
Package / Case : SSOP-28
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC18F25K20T-I/SS
VendorMicrochip Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (16K x 16)
RAM Size1.5K x 8
Number of I /O25
Package / Case28-SSOP
Speed64MHz
Controller SeriesPIC18F
Oscillator TypeInternal
PackagingDigi-Reel?
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 11x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V