PIC32MX795F512L-80I/PT
32-bit Microcontrollers (MCU) 512KB Flash 128KB USB ENET
product image
PIC32MX795F512L-80I/PT Picture
SeekIC No. : 00357795 Detail
PIC32MX795F512L-80I/PT: 32-bit Microcontrollers (MCU) 512KB Flash 128KB USB ENET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC32MX795F512L-80I/PT
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : MIPS32 M4K Processor Series : PIC32MX7
Data Bus Width : 32 bit Maximum Clock Frequency : 80 MHz
Program Memory Size : 512 KB Data RAM Size : 128 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.3 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : TQFP-100
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Data Bus Width : 32 bit
On-Chip ADC : Yes
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Core : MIPS32 M4K
Operating Supply Voltage : 2.3 V to 3.6 V
Processor Series : PIC32MX7
Maximum Clock Frequency : 80 MHz