PM100CLA060
MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A
product image
PM100CLA060 Picture
SeekIC No. : 004132033 Detail
PM100CLA060: MOD IPM L-SER 6PAC 600V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100CLA060
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 100A
Voltage: 600V Voltage - Isolation: 2500VDC
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 600V
Voltage - Isolation: 2500VDC
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 100A
Features:
a) Adopting new 5th generation IGBT (CSTBT) chip, which performance is improved by 1m fine rule process. For example, typical Vce(sat)=1.5V @Tj=125°C
c) New small package Reduce the package size by 10%, thickness by 22% from S-DASH series.
• 3 100A, 600V Current-sense IGBT type inverter
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 11kW class inverter application
Application
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Specifications
Symbol
Parameter
Condition
Ratings
Unit
VCES Collector-Emitter Voltage VD = 15V, VCIN = 15V