PM100RLA120
MOD IPM L-SER 7PAC 1200V 100A
product image
PM100RLA120 Picture
SeekIC No. : 004132044 Detail
PM100RLA120: MOD IPM L-SER 7PAC 1200V 100A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM100RLA120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 100A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500VDC
Type: IGBT
Voltage - Isolation: 2500VDC
Voltage: 1200V
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 100A
Features:
a) Adopting new 5th generation IGBT (CSTBT) chip, which performance is improved by 1µm fine rule process. For example, typical Vce(sat)=1.9V @Tj=125°C
• 3 100A, 1200V Current-sense IGBT type inverter
• 50A, 1200V Current-sense regenerative brake IGBT
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 18.5kW/22kW class inverter application
• UL Recognized Yellow Card No.E80276(N) File No.E80271
Application
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Specifications
Ratings
Symbol
Condition
Parameter
Unit
VCES
±IC
±ICP
PC
Tj
Collector-Emitter Voltage
Collector Current
Collector Current (Peak)
Collector Dissipation
Junction Temperature
VD = 15V, VCIN = 15V
TC = 25°C
TC = 25°C
TC = 25°C (Note-1)
1200
V
A
A
W
°C
Ratings
Symbol
Condition
Parameter
Unit
VCES
IC
ICP
PC
VR(DC)
IF
Tj
Collector-Emitter Voltage
Collector Current
Collector Current (Peak)
Collector Dissipation
FWDi Rated DC Reverse Voltage
FWDi Forward Current
Junction Temperature
VD = 15V, VCIN = 15V
TC = 25°C
TC = 25°C
TC = 25°C (Note-1)
TC = 25°C
TC = 25°C