PM10RSH120
MOD IPM 7PAC 1200V 10A
product image
PM10RSH120 Picture
SeekIC No. : 004131983 Detail
PM10RSH120: MOD IPM 7PAC 1200V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM10RSH120
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 10A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Current: 10A
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Features:
`Complete Output Power Circuit
`Gate Drive Circuit
`Protection Logic Short Circuit Over Current Over Temperature Under Voltage
Application
·Inverters
·UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics
Symbol
PM100CSA060
Units
Power Device Junction Temperature
TJ
-20 to 150
Storage Temperature
TSTG
-40 to 125
Case Operating Temperature
TC
-20 to 100
Mounting Torque, M5 Main Terminal Screws
13
in-Ib
Module Weight (Typical)
100
Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part)
VCC(PROT)
800
Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal
Viso
Volts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power Modules PM10RSH120 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM10RSH120 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.