PM25RSK120
MOD IPM 7PAC 1200V 25A
product image
PM25RSK120 Picture
SeekIC No. : 004131872 Detail
PM25RSK120: MOD IPM 7PAC 1200V 25A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM25RSK120
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: 3 Phase Inverter Current: 25A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Type: IGBT
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Configuration: 3 Phase Inverter
Current: 25A
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
   Short Circuit
   Over Current
   Over Temperature
   Under Voltage
Application
·Inverters
·UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM25RSK120 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 13 in-lb
Module Weight (Typical) - 130 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C) VCC(prot.) 800 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VRMS 2500 Volts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power PM25RSK120 Modules are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM25RSK120 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM25RSK120
Type3 Phase
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel25A
Current - Peak Output50A
Number of Outputs3
Operating Temperature-20°C ~ 100°C