PM50CBS060
product image
PM50CBS060 Picture
SeekIC No. : 004463639 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM50CBS060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Under Voltage
Over Temperature by On-Chip Temperature Sensor
` Low Loss Using 4th Generation IGBT Chip
Application
·Motion Control
·Servo Control
Specifications
Characteristics Symbol PM50RSA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -40 to 125 °C
Storage Temperature Tstg -20 to 100 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M5 Mounting Screws - 31 in-lb
Mounting Torque, M5 Main Terminal Screw - 31 in-lb
Module Weight (Typical) - 400 Grams
Supply Voltage Protected by OC and SC (VD = 13.5 - 16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C) VCC(prot.) 400 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz VRMS 2500 Volts
Control Sector
Supply Voltage Applied between (VUP1-VUPC, VVP1-VVPC, VWP1-VWPC, VN1-VNC) VD 20 Volts
Input Voltage Applied between (UP, VP, WP, UN, VN, WN, Br) VCIN 20 Volts
Input Voltage Applied between (UP, VP, WP, UN, VN, WN, Br) VFO 20 Volts
Fault Output Current (UFO, VFO, WFO, FO) IFO 20 mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 15V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± IC 50 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 100 Amperes
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC 450 Volts
Supply Voltage (Applied between P - N) VCC(surge) 500 Volts
Collector Dissipation PC 138 Watts
Brake Sector
Collector Current, ± IC 15 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 30 Amperes
Supply Voltage, Surge (Applied between P - N) VCC(surge) 500 Volts
Collector Dissipation PC 52 Watts
Diode Forward Current IF 15 Amperes
Diode DC Reverse Voltage VR(DC) 600 Volts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power PM50CBS060 Modules are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits of PM50CBS060 provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.