PM600HSA120
MOD IPM HF 1200V 600A
product image
PM600HSA120 Picture
SeekIC No. : 004131830 Detail
PM600HSA120: MOD IPM HF 1200V 600A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM600HSA120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: Intellimod™ Manufacturer: Powerex Inc
Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V Type: IGBT
Configuration: Half Phase Inverter Current: 600A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: Intellimod™
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Package / Case: Module
Current: 600A
Configuration: Half Phase Inverter
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Over Temperature
Under Voltage
Application
·Inverters
·UPS
·Motion/Servo Control
·Power Supplies
Specifications
Characteristics Symbol PM600DVA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M6 Mounting Screws (Typical) - 26 in-lb
Mounting Torque, M8 Main Terminal Screws (Typical) - 95 in-lb
Module Weight (Typical) - 1090 Grams
Supply Voltage Protected by SC (VD = 13.5 ~16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C Start) VCC(prot.) 800 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VRMS 2500 Volts
Control Sector
Supply Voltage Applied between ( V1-VC) VD 20 Volts
Input Voltage Applied between (C1-VC) VCIN 10 Volts
Fault Output Supply Voltage (Applied between  FO-VC) VFO 20 Volts
Fault Output Current (Sink Current at FO Terminals) IFO 20 mA
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 5V) VCES 1200 Volts
Collector Current, ± IC 600 Amperes
Peak Collector Current, ± ICP 1200 Amperes
Collector Dissipation (TC = 25°C) PC 3470 Watts
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power Modules PM600HSA120 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.
Parameters:
Technical/Catalog InformationPM600HSA120
VendorPowerex Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / CaseModule
Mounting TypeScrew Mount
TypeHigh Side/Low Side Driver
Voltage - Supply13.5 V ~ 16.5 V
On-State Resistance-
Current - Output / Channel600A
Current - Peak Output1200A
PackagingBulk
Input TypeInverting
Number of Outputs1
Operating Temperature-20°C ~ 100°C