PM600-01-B
INDUCTOR/XFRMR 201.6UH 6 CONFIG
product image
PM600-01-B Picture
SeekIC No. : 003453228 Detail
PM600-01-B: INDUCTOR/XFRMR 201.6UH 6 CONFIG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM600-01-B
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: PM600 Manufacturer: Bourns Inc.
Inductance Per Coil: 201.6µH Number of Coils: 6
Slew Rate : 60 V/us Current: 460mA
Tolerance: ±30% Inductance - Connected In Series: 7.258mH
Inductance - Connected In Parallel: 201.6µH DC Resistance (DCR): 324 mOhm Max
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.500" L x 0.480" W (12.70mm x 12.20mm)
Height: 0.244" (6.20mm)
Description
Manufacturer: Bourns Inc.
Mounting Type: Surface Mount
Height: 0.244" (6.20mm)
Tolerance: ±30%
Current: 460mA
Number of Coils: 6
Inductance Per Coil: 201.6µH
Inductance - Connected In Parallel: 201.6µH
Packaging: Bulk
Series: PM600
Inductance - Connected In Series: 7.258mH
DC Resistance (DCR): 324 mOhm Max
Size / Dimension: 0.500" L x 0.480" W (12.70mm x 12.20mm)