PM75CBS060
product image
PM75CBS060 Picture
SeekIC No. : 004463835 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PM75CBS060
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` Complete Output Power Circuit
` Gate Drive Circuit
` Protection Logic
Short Circuit
Over Current
Under Voltage
Over Temperature by On-Chip Temperature Sensor
` Low Loss Using 4th Generation IGBT Chip
Application
· Motion Control
· Servo Control
Specifications
Characteristics Symbol PM600DVA060 Units
Power Device Junction Temperature Tj -20 to 150 °C
Storage Temperature Tstg -40 to 125 °C
Case Operating Temperature TC -20 to 100 °C
Mounting Torque, M6 Mounting Screws (Typical) - 31 in-lb
Mounting Torque, M8 Main Terminal Screws (Typical) - 31 in-lb
Module Weight (Typical) - 400 Grams
Supply Voltage (Applied between C1-E2) VCC(surge) 400 Volts
Supply Voltage Protected by SC (VD = 13.5 ~16.5V, Inverter Part, Tj = 125°C Start) VCC(prot.) 500 Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz Sinusoidal VRMS 2500 Volts
IGBT Inverter Sector
Collector-Emitter Voltage (VD = 15V, VCIN = 5V) VCES 600 Volts
Collector Current, ± (TC = 25°C) IC 75 Amperes
Peak Collector Current, ± (TC = 25°C) ICP 150 Amperes
Supply Voltage (Applied between C1-E2) VCC 462 Volts
Supply Voltage, Surge (Applied between C1-E2) VCC(surge) 1000 Volts
Collector Dissipation (TC = 25°C) PC 416 Watts
Control Sector
Supply Voltage Applied between (VP1-VPC, VN1-VNC) VD 20 Volts
Input Voltage Applied between (CP1-VPC, VN1-VNC) VCIN 20 Volts
Fault Output Supply Voltage (Applied between FPO-VPC, FNO-VNC) VFO VD +0.5 Volts
Fault Output Current (Sink Current at FO Terminals) IFO 20 mA
Description
Powerex Intellimod™ Intelligent Power Modules PM75CBS060 are isolated base modules designed for power switching applications operating at frequencies to 20kHz. Built-in control circuits provide optimum gate drive and protection for the IGBT and free-wheel diode power devices.