PP300B120
IGBT ASSY 3-PHASE 1200V 300A
product image
PP300B120 Picture
SeekIC No. : 004131961 Detail
PP300B120: IGBT ASSY 3-PHASE 1200V 300A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PP300B120
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: POW-R-PAK™ Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V
Manufacturer: Powerex Inc Type: IGBT
Configuration: H Bridge Inverter Current: 300A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500VDC
Description
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Voltage - Isolation: 2500VDC
Voltage: 1200V
Package / Case: Module
Current: 300A
Series: POW-R-PAK™
Configuration: H Bridge Inverter
Features:
·High performance IGBT inverter bridge
·Integrated gate drive with fault monitoring & protection
·System status / troubleshooting LEDs to verify or monitor proper operation
·Isolated gate drive power supplies
·Low inductance laminated bus
·Output current measurement & feedback
·Superior short circuit detection & shoot through prevention
Specifications
General
Symbol
Units
IGBT Junction Temperature
Tj
-40 to +150
°C
Storage Temperature
Tstg
-40 to +125
°C
Operating Temperature
Top
-25 to +85
Voltage Applied to DC terminals
VCC
800
Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz sinusoidal
Viso
2500
Volts
IGBT Inverter
Collector Current (TC = 25°C)
IC
300
Amperes
Peak Collector Current (Tj < 150°C)
ICM
600
Amperes
Emitter Current
IE
300
Peak Emitter Current
IEM
600
Maximum Collector Dissipation (Tj < 150°C)
Pc
890
Watts
Gate Drive Board
Unregulated +24V Power Supply
30
Regulated +15V Power Supply
18
PWM Signal Input Voltage
20
Fault Output Supply Voltage
30
Fault Output Current
50
mA
Description
Depending on application characteristics the PP300B120 POW-R-PAKTM is suitable for operation with DC bus voltages up to 800VDC and switching frequencies above 20kHz.