PP300D120
IGBT ASSY HBRIDGE 1200V 300A
product image
PP300D120 Picture
SeekIC No. : 004131963 Detail
PP300D120: IGBT ASSY HBRIDGE 1200V 300A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PP300D120
Quick Details
Series: POW-R-PAK™ Operating Supply Voltage : 1.33 V to 1.47 V
Manufacturer: Powerex Inc Type: IGBT
Configuration: Half Bridge Inverter Current: 300A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500VDC
Type: IGBT
Voltage - Isolation: 2500VDC
Voltage: 1200V
Package / Case: Module
Current: 300A
Series: POW-R-PAK™
Configuration: Half Bridge Inverter
VCC
800
Volts
Isolation Voltage, AC 1 minute, 60Hz sinusoidal
IGBT Inverter
Collector Current (TC = 25°C)
Amperes
Peak Collector Current (Tj < 150°C)
600
Maximum Collector Dissipation (Tj < 150°C)
Gate Drive Board
Unregulated +24V Power Supply
30
Regulated +15V Power Supply
Description
Depending on application characteristics the PP300D120 POW-R-PAKTM is suitable for operation with DC bus voltages up to 800VDC and switching frequencies above 20kHz.