PPC405EP-3GB266C
DescriptionThe features of PPC405EP-3GB266C are: (1)AMCC PowerPC?405 32-bit RISC processor core operating up to 333MHz with 16KB Dand I-caches; (2)PC-133 synchronous DRAM (SDRAM) interface; (3)4KB on-chip memory (OCM); (4)External peripheral bus; (5)DMA support for memory and UARTs.; (6)PCI Revisi...
product image
PPC405EP-3GB266C Picture
SeekIC No. : 004464482 Detail
PPC405EP-3GB266C: DescriptionThe features of PPC405EP-3GB266C are: (1)AMCC PowerPC?405 32-bit RISC processor core operating up to 333MHz with 16KB Dand I-caches; (2)PC-133 synchronous DRAM (SDRAM) interface; (3)4KB o...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PPC405EP-3GB266C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The features of PPC405EP-3GB266C are: (1)AMCC PowerPC?405 32-bit RISC processor core operating up to 333MHz with 16KB Dand I-caches; (2)PC-133 synchronous DRAM (SDRAM) interface; (3)4KB on-chip memory (OCM); (4)External peripheral bus; (5)DMA support for memory and UARTs.; (6)PCI Revision 2.2 compliant interface (32-bit, up to 66MHz).
The electrical characteristics of the PPC405EP-3GB266C are: (1)Logic Supply Voltage (133, 200, 266MHz): +1.65V min, +1.8V typ and +1.95 V max; (2)Logic Supply Voltage (333MHz): +1.7V min, +1.8 V typ and +1.9 V max; (3)Supply Voltage: +3.0V min, +3.3V typ and +3.6 V max; (4)Supply Voltage (133, 200, 266MHz): +1.65V min, +1.8V typ and +1.95 V max; (5)Supply Voltage (333MHz): +1.7V min, +1.8V typ and +1.9 V max; (6)Input Logic High(1.8V CMOS receivers): 0.65VDD min and VDD max; (7)Input Logic High(3.3V PCI receivers): 0.5OVDD min and OVDD+0.5 V max.