PQ010FZ5MZZH
Linear Regulators - Standard LDO 1.0V 0.5A Sleeve
product image
PQ010FZ5MZZH Picture
SeekIC No. : 00506345 Detail
PQ010FZ5MZZH: Linear Regulators - Standard LDO 1.0V 0.5A Sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ010FZ5MZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Positive
Output Voltage : 1 V Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 1 % Input Voltage MAX : 3.7 V
Line Regulation : 1 % Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SC-63
Description
Output Type : Fixed
Polarity : Positive
Load Regulation : 1 %
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 0.5 A
Line Regulation : 1 %
Input Voltage MAX : 3.7 V
Package / Case : SC-63
Output Voltage : 1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ010FZ5MZZH
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output1V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input1.7 ~ 3.7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)500mA