PQ015YZ01ZZH
Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.0 TO 1.5V 1A Sleeve
product image
PQ015YZ01ZZH Picture
SeekIC No. : 00529680 Detail
PQ015YZ01ZZH: Low Dropout (LDO) Regulators LDO 1.0 TO 1.5V 1A Sleeve
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ015YZ01ZZH
Mfg:
Sharp Microelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 3.7 V Output Voltage : 1 V to 1.5 V
Output Current : 1 A Load Regulation : 1 %
Number of Outputs : 1 Output Type : Adjustable
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SC-63
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Current : 1 A
Load Regulation : 1 %
Package / Case : SC-63
Input Voltage MAX : 3.7 V
Output Voltage : 1 V to 1.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ015YZ01ZZH
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Adjustable
Current - Output1A
Voltage - Output1 ~ 1.5 V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Voltage - Input1.7 ~ 3.7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A