PQ025EZ1HZZ
IC REG LDO 2.5V 1.5A SC63
product image
PQ025EZ1HZZ Picture
SeekIC No. : 003591966 Detail
PQ025EZ1HZZ: IC REG LDO 2.5V 1.5A SC63
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PQ025EZ1HZZ
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sharp Microelectronics
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Voltage - Dropout (Typical): - Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-63 Supplier Device Package: SC-63
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Dropout (Typical): -
Voltage - Output: 2.5V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Tube
Voltage - Input: 3 V ~ 10 V
Current - Output: 1.5A
Manufacturer: Sharp Microelectronics
Package / Case: SC-63
Supplier Device Package: SC-63
Parameters:
Technical/Catalog InformationPQ025EZ1HZZ
VendorSharp Microelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSC-63
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input3 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.5A