PS12013-A
MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 5A
product image
PS12013-A Picture
SeekIC No. : 004131817 Detail
PS12013-A: MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PS12013-A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT Configuration: 3 Phase Inverter
Program Memory Type : Flash Current: 5A
Voltage: 1200V Voltage - Isolation: 2500Vrms
Description
Series: -
Manufacturer: Powerex Inc
Type: IGBT
Current: 5A
Voltage: 1200V
Voltage - Isolation: 2500Vrms
Configuration: 3 Phase Inverter
Package / Case: 36-DIP Module
Application
Acoustic noise-less 0.4kW/AC400V Class 3 Phase inverter and other motor control applications.
Specifications
Symbol Parameter Condition Ratings Unit
VCC Supply voltage Applied between P-N 900 V
VCC(surge) Supply voltage (surge) Applied between P-N, Surge-value 1000 V
VP or VN Each output IGBT collector-emitter static voltage Applied between P-U, V, W, Br or U, V, W, Br-N 1200 V
VP(S) or
VN(S)
Each IGBT collector current Applied between P-U, V, W, Br or U, V, W, Br-N 1200 A
±Ic(±Icp) Each IGBT collector current (peak) TC = 25°C
Note : "( )" means IC peak value
±5 (±10) A
±Ic(±Icp) Brake IGBT collector current 5 (10) W
IF(IFP) Brake diode anode current 5 (10) °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationPS12013-A
VendorPowerex Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)6000W
Voltage - Output1200V
Voltage - Input900V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output1200 VDC @ 5A