PSMN009-100W
MOSFET RAIL PWR-MOS
product image
PSMN009-100W Picture
SeekIC No. : 00162088 Detail
PSMN009-100W: MOSFET RAIL PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PSMN009-100W
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 100 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.009 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-247 Packaging : Rail
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Mounting Style : Through Hole
Continuous Drain Current : 100 A
Package / Case : TO-247
Packaging : Rail
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.009 Ohms