PTC33SGBN
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS
product image
PTC33SGBN Picture
SeekIC No. : 004466841 Detail
PTC33SGBN: CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTC33SGBN
Mfg:
Sullins Connector Solutions (VA)
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog InformationPTC33SGBN
VendorSullins Connector Solutions (VA)
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeHeader, Unshrouded
Contact FinishTin
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Number of Contacts LoadedAll
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Row Spacing-
PackagingBulk
Fastening Type-
TerminationSolder
Contact Finish Thickness100in (2.54m)