PTR016V0135-TR
PTC Resettable Fuses PPTC 16V 1.35A Radial
product image
PTR016V0135-TR Picture
SeekIC No. : 00687415 Detail
PTR016V0135-TR: PTC Resettable Fuses PPTC 16V 1.35A Radial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTR016V0135-TR
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Hold Current : 1.35 A Trip Current : 2.7 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.074 Ohms
Maximum Voltage DC : 16 V Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Description
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 16 V
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 2.7 A
Hold Current : 1.35 A
Resistance : 0.074 Ohms