PTR016V0185-TR1
PTC Resettable Fuses 16V 1.85A Radial Kinked Leads
product image
PTR016V0185-TR1 Picture
SeekIC No. : 00687409 Detail
PTR016V0185-TR1: PTC Resettable Fuses 16V 1.85A Radial Kinked Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTR016V0185-TR1
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Hold Current : 1.85 A Trip Current : 3.7 A
Current Rating (Max) : 40 A Maximum Voltage DC : 16 V
Termination Style : Radial Mounting Style : Through Hole
Description
Resistance :
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 16 V
Current Rating (Max) : 40 A
Hold Current : 1.85 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Trip Current : 3.7 A