PVA2A472A01R00
Trimmer Resistors - SMD 4.7Kohms Open 2mm Single turn
product image
PVA2A472A01R00 Picture
SeekIC No. : 001261658 Detail
PVA2A472A01R00: Trimmer Resistors - SMD 4.7Kohms Open 2mm Single turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVA2A472A01R00
Taper : Linear Resistance : 4.7 KOhms
Termination Style : Solder Lug Power Rating : 100 mWatts
Tolerance : 25 %
Description
Voltage Rating :
Temperature Coefficient :
Power Rating : 100 mWatts
Resistance : 4.7 KOhms
Tolerance : 25 %
Termination Style : Solder Lug
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVA2A472A01R00
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms4.70K
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Number of TurnsSingle
Package / CaseSquare - 0.108" L x 0.087" W x 0.031" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
PackagingDigi-Reel?
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±5%