PVC10233
Film Capacitors .0033uF 1000V
product image
PVC10233 Picture
SeekIC No. : 001054898 Detail
PVC10233: Film Capacitors .0033uF 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVC10233
Capacitance : 3300 pF Voltage Rating : 1 KVolts
Series : PVC Termination Style : Radial
Lead Spacing : 17.5 mm
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 17.5 mm
Capacitance : 3300 pF
Series : PVC
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVC10233
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3300pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 85°C