PVC10256
Film Capacitors .0056uF 1000V
product image
PVC10256 Picture
SeekIC No. : 001054857 Detail
PVC10256: Film Capacitors .0056uF 1000V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PVC10256
Capacitance : 5600 pF Voltage Rating : 1 KVolts
Series : PVC Termination Style : Radial
Lead Spacing : 17.5 mm
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 17.5 mm
Capacitance : 5600 pF
Series : PVC
Parameters:
Technical/Catalog InformationPVC10256
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance5600pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.500 Hrs @ 85°C