Q-PTFE-10AWG-02-QB48IN-25
Heat Shrink Tubing & Sleeves 10 AWG TEFLON
product image
Q-PTFE-10AWG-02-QB48IN-25 Picture
SeekIC No. : 002474602 Detail
Q-PTFE-10AWG-02-QB48IN-25: Heat Shrink Tubing & Sleeves 10 AWG TEFLON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q-PTFE-10AWG-02-QB48IN-25
Mfg:
Qualtek
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Inside Diameter : 4.85 mm Shrink Ratio : 2:1
Minimum Shrink Temperature : + 350 C Recovered Diameter : 2.8 mm
Length : 1.2192 m Series : Q-PTFE
Type : Tubing Material : Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Color : Clear
Description
Shrink Ratio : 2:1
Type : Tubing
Color : Clear
Length : 1.2192 m
Material : Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Minimum Shrink Temperature : + 350 C
Series : Q-PTFE
Inside Diameter : 4.85 mm
Recovered Diameter : 2.8 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ-PTFE-10AWG-02-QB48IN-25
VendorQualtek
CategoryCable, Wire - Management
FeaturesFlame Retardant
Inner Diameter - Recovered0.112" (2.8mm)
Inner Diameter - Supplied0.187" (4.8mm)
Length4.0' (1.22m)
MaterialPolytetrafluoroethylene
Quantity25
Recovered Wall Thickness0.012" (0.30mm)