Q2-Z-1/16-01-MS100FT
Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/16 100FT SPOOL BLACK
product image
Q2-Z-1/16-01-MS100FT Picture
SeekIC No. : 002474592 Detail
Q2-Z-1/16-01-MS100FT: Heat Shrink Tubing & Sleeves 1/16 100FT SPOOL BLACK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2-Z-1/16-01-MS100FT
Mfg:
Qualtek
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inside Diameter : 1.5875 mm Shrink Ratio : 2:1
Minimum Shrink Temperature : + 70 C Length : 100 ft
Series : Q2-Z Type : High Strength, Thin Wall
Material : Polyolefin Color : Black
Description
Recovered Diameter :
Shrink Ratio : 2:1
Material : Polyolefin
Color : Black
Minimum Shrink Temperature : + 70 C
Length : 100 ft
Inside Diameter : 1.5875 mm
Type : High Strength, Thin Wall
Series : Q2-Z
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2-Z-1/16-01-MS100FT
VendorQualtek
CategoryCables, Wires - Management
ColorBlack
FeaturesFlame Retardant
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Length100' (30.5m)
MaterialPolyolefin
Quantity1
Recovered Wall Thickness0.019" (0.48mm)