Q2006DH3TP
Triacs 200V 6A
product image
Q2006DH3TP Picture
SeekIC No. : 00203301 Detail
Q2006DH3TP: Triacs 200V 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q2006DH3TP
Mfg:
Littelfuse
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 15 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252 Packaging : Tube
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 200 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ2006DH3TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A