Q4006VH3TP
Triacs 400V 6A
product image
Q4006VH3TP Picture
SeekIC No. : 00202528 Detail
Q4006VH3TP: Triacs 400V 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4006VH3TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-251
Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Gate Trigger Current (Igt) : 10 mA
Holding Current (Ih Max) : 15 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
On-State RMS Current (It RMS) : 6 A
Package / Case : TO-251
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4006VH3TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A