Q4008L455
Triacs 400V 8A 25-25-25mA
product image
Q4008L455 Picture
SeekIC No. : 00201993 Detail
Q4008L455: Triacs 400V 8A 25-25-25mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4008L455
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220 Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Package / Case : TO-220
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4008L455
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A