Q4008VH4
Triacs 400V 8A 10-10-10mA
product image
Q4008VH4 Picture
SeekIC No. : 00202557 Detail
Q4008VH4: Triacs 400V 8A 10-10-10mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4008VH4
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-251
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Holding Current (Ih Max) : 35 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 1.6 A
Package / Case : TO-251
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4008VH4
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A