Q4010LTH
Triacs 400V 10A 33/43V
product image
Q4010LTH Picture
SeekIC No. : 00201312 Detail
Q4010LTH: Triacs 400V 10A 33/43V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4010LTH
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Breakover Current IBO Max : 25 uA
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 1.5 A Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Gate Trigger Voltage (Vgt) :
Mounting Style : Through Hole
Holding Current (Ih Max) : 60 mA
Packaging : Bulk
Breakover Current IBO Max : 25 uA
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Gate Trigger Current (Igt) : 1.5 A
Package / Case : TO-220
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4010LTH
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeInternally Triggered
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A