Q4010N5TP
Triacs 400V 10A 50-50-50mA
product image
Q4010N5TP Picture
SeekIC No. : 00202598 Detail
Q4010N5TP: Triacs 400V 10A 50-50-50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4010N5TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 75 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4010N5TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A