Q4010NH5RP
Triacs 400V 10A
product image
Q4010NH5RP Picture
SeekIC No. : 00202264 Detail
Q4010NH5RP: Triacs 400V 10A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4010NH5RP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V Breakover Current IBO Max : 120 A
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.01 mA
Package / Case : TO-263
Breakover Current IBO Max : 120 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4010NH5RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A