Q4012NH5TP
Triacs 400V 12A
product image
Q4012NH5TP Picture
SeekIC No. : 00202364 Detail
Q4012NH5TP: Triacs 400V 12A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4012NH5TP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 12 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Tube
Description
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Packaging : Tube
Mounting Style : SMD/SMT
On-State RMS Current (It RMS) : 12 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Package / Case : TO-263
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4012NH5TP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A