Q4015L555
Triacs 400V 15A 50-50-50mA
product image
Q4015L555 Picture
SeekIC No. : 00202134 Detail
Q4015L555: Triacs 400V 15A 50-50-50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4015L555
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 15 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Package / Case : TO-220
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
On-State RMS Current (It RMS) : 15 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2 V
Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4015L555
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A