Q48SB10828NRFA
Features: ` High Efficiency: 95.5% @9.6V/31A` Standard footprint: 57.9 x 36.8 x 12.7mm (2.28 x1.45 x0.5 )` Industry standard pin out` Fully protected:OTP, OCP, Input OVP, UVLO` 2250V isolation` Basic insulation` No minimum load required` Current sharing` ISO 9001, TL 9000, ISO 14001, QS 9000, OHSA...
product image
Q48SB10828NRFA Picture
SeekIC No. : 004467780 Detail
Q48SB10828NRFA: Features: ` High Efficiency: 95.5% @9.6V/31A` Standard footprint: 57.9 x 36.8 x 12.7mm (2.28 x1.45 x0.5 )` Industry standard pin out` Fully protected:OTP, OCP, Input OVP, UVLO` 2250V isolation` Basi...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q48SB10828NRFA
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` High Efficiency: 95.5% @9.6V/31A
` Standard footprint: 57.9 x 36.8 x 12.7mm (2.28"x1.45"x0.5")
` Industry standard pin out
` Fully protected:OTP, OCP, Input OVP, UVLO
` 2250V isolation
` Basic insulation
` No minimum load required
` Current sharing
` ISO 9001, TL 9000, ISO 14001, QS 9000, OHSAS 18001 certified manufacturing facility
` UL/cUL 60950 (US & Canada), and TUV (EN60950) Certified
` CE mark meets 73/23/EEC and +3/68/EEC directives
Application
· Datacom / Networking
· Wireless Networks
· Optical Network Equipment
· Server and Data Storage
· Industrial/Testing Equipment
Specifications
PARAMETER
CONDITIONS
Min.
Max.
Units
Input Voltage
Continuous
63
Vdc
Operating Temperature Refer to Figure 15 for measuring point
°C
Storage Temperature
-55
°C
Input/Output Isolation Voltage
Vdc
Description
The Delphi Series Q48SB, 48V input, single output, quarter brick, 300W bus converters are the latest offering from a world leader in power systems technology and manufacturing - Delta Electronics, Inc. This product family supports intermediate bus architectures and powers multiple downstream non-isolated point-of-load (POL) converters. The Delphi Series Q48SB10828NRFA operates from a nominal 48V input and provides up to 300W of power or up to 31A of output current in an industry standard quarter brick footprint. The Q48SB10828NRFA product currently supports two input ranges: the Q48SB120 features an input voltage range of 42V to 53V and provides 4:1 unregulated output of 12V at 20A or 25A. The Q48SB10828NRFA features a wider input voltage range of 36V to 60V and provides 5:1 unregulated output of 9.6V at up to 31A. Typical efficiency for the 9.6V/31A or 10.8V/28A module is 95.5%. With optimized component placement, creative design topology, and numerous patented technologies, the Q48SB bus converter delivers outstanding electrical and thermal performance. An optional heatsink is available for harsh thermal requirements.