Q6008N5RP
Triacs 600V 8A 50-50-50mA
product image
Q6008N5RP Picture
SeekIC No. : 00201803 Detail
Q6008N5RP: Triacs 600V 8A 50-50-50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6008N5RP
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
On-State RMS Current (It RMS) : 8 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 1.8 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6008N5RP
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A