Q6010L555
Triacs 600V 10A 50-50-50mA
product image
Q6010L555 Picture
SeekIC No. : 00201904 Detail
Q6010L555: Triacs 600V 10A 50-50-50mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6010L555
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 10 uA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA, 75 mA Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB
Packaging : Bulk
On-State RMS Current (It RMS) : 10 A
Holding Current (Ih Max) : 50 mA
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 10 uA
Gate Trigger Current (Igt) : 50 mA, 75 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6010L555
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeStandard
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A