Q6016LH6
Triacs 600V 16A
product image
Q6016LH6 Picture
SeekIC No. : 00201678 Detail
Q6016LH6: Triacs 600V 16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q6016LH6
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Packaging : Bulk
Description
Breakover Current IBO Max :
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 600 V
Mounting Style : Through Hole
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Packaging : Bulk
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 0.05 mA
Package / Case : TO-220
Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ6016LH6
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A