QCB75A60
Application· Motor Control(VVVF), AC/DC Servo, UPS,· Switching Power Supply, Ultrasonic ApplicationSpecifications Symbol Item Conditions Ratings Unit QCA75A40QCB75A40 QCA75A60QCB75A60 VCBO Collector-Base Voltage 400 600 V VCEX Collector-Emitter Voltage VBE=-2V 400 600 ...
product image
QCB75A60 Picture
SeekIC No. : 004467936 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QCB75A60
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
· Motor Control(VVVF), AC/DC Servo, UPS,
· Switching Power Supply, Ultrasonic Application
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings Unit
QCA75A40
QCB75A40
QCA75A60
QCB75A60
VCBO Collector-Base Voltage 400 600 V
VCEX Collector-Emitter Voltage VBE=-2V 400 600 V
VEBO Emitter-Base Voltage ( )pw1ms 10 10 V
IC Collector Current 75(150) A
-IC Reverse Collector Current 75 A
IB Base Current TC=25 4.5 A
PT Total power dissipation 350 W
Tj Junction Temperature -40 to 150
Tstg Storage Temperature A.C.1minute -40 to 125
VISO Isolation Voltage 2500 V