QD48T025033-NBB0
CONV DC-DC 48V IN 3.3/2.5V DUAL
product image
QD48T025033-NBB0 Picture
SeekIC No. : 003646191 Detail
QD48T025033-NBB0: CONV DC-DC 48V IN 3.3/2.5V DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QD48T025033-NBB0
Quick Details
Series: QD48 Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: 3.3V
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 15A, 15A
Power (Watts) - Manufacture Series: 49W Voltage - Isolation: 2kV (2000V)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Packaging: Tray Packaging : Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Number of Outputs: 2
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Output 1: 2.5V
Efficiency: 88%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Isolation: 2kV (2000V)
Size / Dimension: 2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Manufacturer: Power-One
Voltage - Output 2: 3.3V
Power (Watts) - Manufacture Series: 49W
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Series: QD48
Current - Output (Max): 15A, 15A
Parameters:
Technical/Catalog InformationQD48T025033-NBB0
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output3.3V, 2.5V
Power (Watts)49.5W
Number of Outputs2
1st Output3.3 VDC @ 15A
2nd Output2.5 VDC @ 15A